Španělská synagoga v Praze.

Spanish synagogue - spanish pattern - Prague

Spanish Synagogue in Prague.

Synagoga Hiszpańska - Praga

Synagoga hiszpańska, nazwa pochodzi od niesamowitych zdobień wewnątrz budynku, mających na celu imitowanie bogatej ornamentyki hiszpańskiej. 

Španělská synagoga - Praha Synagoga Hiszpańska - polichromia - Praga

Spektakularne ozdobne wnętrze z dominującymi motywami orientalnymi lub naturalnymi sztukateriami ( czyli elementami dekoracyjnymi takimi jak putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń. wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej. Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku ) .

Spanish synagogue - sacred art - Prague Spanish synagogue - ornament - polychrome - Prague

Inspiracją dla architektów była przede wszystkim architektura islamska, w której przeważają bogato zdobione i złocone elementy. 

Spanish synagogue - Prague Spanish synagogue - jewish patterns - Prague

Piękne witraże z elementami roślinnymi i geometrycznymi kształtami.

Synagoga Hiszpańska - Praha

Synagoga Hiszpańska została zbudowana w 1868 i znajduje się na praskim Josefovie, na miejscu najstarszej praskiej żydowskiej sali modlitewnej zwanej Starą Szkołą, zaprojektowanej przez Vojtěcha Ignáca Ullmanna i Josefa Niklasa. Jest w stylu hiszpańsko – mauretańskim z kolorowymi witrażami, przeważa w niej kolor złoty. Wnętrza są bogato zdobione, ponieważ synagoga należała niegdyś do grupy Żydów sefardyjskich.  Obecnie, mimo że należy do praskiego muzeum żydowskiego, synagoga jest nadal częściowo aktywna, jednak nie ma tu tory ( przynoszona jest na każdy Szabat ). 

This entry was posted in home. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *