Openlucht Museum Nederlands cz. 2

openlucht museum arnhem, płytki, sztuka - design

Ręcznie malowane płytki, oraz bogato zdobiona tkanina.

openlucht museum arnhem, stodoła, budynki gospodarcze, sztuak ludowaPowyżej stodoła, ozdobiona niebieskimi wzorami. Poniżej ręcznie malowane płytki, z motywami religijnymi, 1831 rok.

openlucht museum arnhem, płytki, sztuka, design, dekoracja wnętrzaopenlucht museum arnhem, sztuka ludowaRęcznie wykonane talerze, które ozdabiały korytarz w domu rybaka. 

openlucht museum, talerze, ceramikaopenlucht museum, skansen, dom rybaka

Całe wnętrze było pomalowane na niebiesko, z żółtymi akcentami. Powyżej znajduje się wnętrze kuchni. 

Open luch museum, arnhem, skansen, wiklinowa kołyska

Zdjęcie z kwiatami, przedstawia wnętrze domu holenderskiego z 1850 roku. Poniżej wiklinowa kołyska oraz kołowrotek, pochodzący z domu rolnika z 1831 roku.

openlucht museum arnhem, kołyska, przęsło, warsztat tkacki
Obejrzałam kilkadziesiąt wystrojów domów holenderskich. Zrobiłam mnóstwo zdjęć, wybrałam te wnętrza, które najbardziej mi się podobały. Większość domów pochodzących z XIX wieku oraz starszych, składało się z domu mieszkalnego połączonego bezpośrednio z budynkiem gospodarczym. We wszystkich, znajdowały się łóżka w szafie tzw. skrzynkowe.

Największą moją uwagę skupiłam na ceramicznych, ręcznie malowanych płytkach, są one jednym ze symboli holenderskiego zdobnictwa. Ich początek sięga XVII wieku.Podstawę tego przemysłu stworzyli włoscy rzemieślnicy, którzy osiedlili się w Holandii. Zaczęto je produkować w miasteczku Delft. Stworzone jako kafelki na kominek, następnie umieszczane na ścianach w celach ozdobnych. Malowane w różne motywy kwiatowe,zwierzęce, sceny mitologiczne czy biblijne. Najpopularniejsze są niebieskie na białym tle. 

This entry was posted in home. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *