Openlucht Museum Nederlands cz. 1

openlucht museum arnhem, holenderskie stroje ludowe, holandia

Stroje ludowe w Holandii. 

openlucht museum arnhem, holenderskie stroje ludowe,skansen, dom rybacki, holenderskie stroje ludowe

Pierwszy wpis z mojej wizyty w skansenie w Arnhem. Muzeum obejmuje kilkadziesiąt domów holenderskich z różnych epok, fabryki, budynki gospodarcze, zwodzone mosty, wiatraki, łodzie itp. Całość to ok. 170 000 tysięcy eksponatów, takich jak sprzęty rolnicze, rzemieślnicze, codziennego użytku, czy pełniące funkcję ozdobne. 

Zdjęcia przedstawiają dom rybaka i holenderskie stroje ludowe. Są one odmienne dla każdego regionu Holandii. Najpopularniejszym jest z Volendam, który nie jest aż tak typowy, jednak stał się bardzo rozpoznawalny na świecie. Jednym z jego elementów jest kraplap, czyli kwadratowa tkanina, coś na zasadzie kołnierza, bogato haftowana i skrzydlaty czepek wykonany z koronki lub sztywnej tkaniny.

Klompen to drewniane buty. Sekret ich noszenia leży w grubych wełnianych skarpetkach, które holenderskie kobiety potrafią robić na drutach, które utrzymują stopy w cieple, suchości i bez otarć. Jest to obuwie tanie, wygodne, więc chętnie było noszone przez rolników czy robotników. Wykonywano je z surowego drewna wierzbowego lub topolowego. Chodaki są różnie malowane, w zależności od regionu z którego pochodzą. 

This entry was posted in home. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *