Stroje ludowe.
Strój rzeszowski.
Gorset – uszyty z aksamitu,sznurowany lub zapinany na małe haftki. Ozdobiony cekinami i koralikami w różnych kolorach.
Strój krakowski – Bronowice.
Gorset i katana uszyte z sukna lub aksamitu, bogato zdobione. Do zdobienia używano: guziczków na nóżce (przeważnie czerwonych), różnorodnych koralików i cekinów, metalowych i jedwabnych tasiemek, wstążeczek, pasmanterii i chwostów.
Strój Łemków.
Gorset zdobiony haftowanymi wstążkami i tasiemkami. Na plecach i ramionach zarzucona tzw. płachta, podwójny płat białego sukna, złożony na pół.
Fragment koszuli haftowanej z koszuli ze stroju ludowego Kraków – Bronowice.
Strój krzczonowski, lubelski.
Niebieski kaftan wyszywany tasiemkami, cekinami i guzikami. Piękne haftowane wstążki.
Stroje górali śląskich . Beskid Śląski.
Kobiety zazwyczaj nosiły okrycia głowy w postaci chust, które różnie wiązały, pod brodą albo na karku – ten drugi typ wiązania stosowało się najczęściej zimą. Kobiety zamężne codziennie, bez względu na okazję, musiały mieć zakrytą głowę.
Strój krakowski.
Gorset – uszyty z czarnego sukna, lub aksamitu, haftowano na nim motywy kwiatowe, dodawano chwosty, guziki mosiężne, a później również cekiny. U dołu doszywano liczne kaletki, które rozkładały się na biodrach, tworząc idealny kształt klepsydry. Strój zawsze uzupełniała biżuteria, przeważnie czerwone korale.
Haftowane wstążki.
Strój opoczyński.
Strój w paski haftowany, haftem opoczyńskim z zgeometryzowaną formą, pojawiającym się na mankietach, kołnierzach i kieszeniach. Dla ochrony przed zimnem kobiety nosiły zapaski naramienne, w paski, zarzucane na głowę lub ramiona i zawiązywane za pomocą krajki na piersiach lub pod brodą.
W Muzeum Etnograficznym w Krakowie można podziwiać przede wszystkim liczne pamiątki i artefakty obrazujące życie polskiej wsi oraz kulturę ludową we wszelkich jej przejawach.
W muzeum spędziłam kilka godzin, szkicując, oglądając i przestudiowując element po elemencie stroje ludowe, rzeczy codziennego użytku, sprzęty gospodarcze, zabawki, wystroje wnętrz itp. Dzisiaj pierwszy post z muzeum. Umieściłam w nim kilka zdjęć elementów strojów ludowych z różnych regionów Polski. Są to wybrane przeze mnie szczegóły, które najbardziej mi się spodobały.
Polskie stroje ludowe, odznacza różnorodność tkanin, haftów, zdobień, form. Wspaniałe jest to jak kobiety z każdego rejonu Polski inaczej wiązały chusty. Strój pełnił bardzo ważną rolę – nie tylko mówił o terenie zamieszkania właściciela, ale również o jego statusie społecznym, małżeńskim lub religijnym. Wyróżniał się doborem dodatków , biżuterii, butów. Każdy rejon ma swój krój gorsetu, sukni, spodni czy kaftanów. Kolorowe chusty, czerwone korale, kierpce, pawie pióra, filc, jedwab, aksamit, kaszmir czy liczne koronki – to tylko niektóre, elementy przepięknych strojów ludowych.
Thank you : )
Beautiful !!!!
Oh this looks SO GORGEOUS!! So picturesque