Picasso Museum Paris

Picasso museum paris

” Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje. Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje ”. – Picasso

Paryż. Picasso

Le sculpteur. Pablo Picasso 

picasso pablo

Tête avec plume et tarlatane. Picasso.

picasso

Femme assise aux bras croisés. Picasso. 

Museum Picasso Paris

Page de taureaux. Picasso. 

Muzeum Picasso Paris

Études jeune fille assoupie. Picasso. 

Matisse
Nature morte aux oranges. Henri Matisse.

muzeum picasso

Moje szkice. 

Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2.

Muzeum Picassa w Paryżu, od zawsze było głównym punktem, który chciałam odwiedzić. Pablo Picasso, to jeden z pierwszych artystów, których poznałam oraz  pokochałam jego działa, miłością od pierwszego wejrzenia : ) Nie musisz być  fanem Picassa   , aby docenić, jak różna i rozpoznawalna jest jego twórczość. Nigdy nie miałam problemu z jej akceptacją, czy zrozumieniem , to wspaniała gra kolorów, faktur, czy kształtów. Cudowna kompozycja skrótów myślowych, uproszczeń rzeczywistości czy analizy osobowości modela, poprzez barwę. 

” Zajęło mi cztery lata, aby malować jak Rafael, ale uczyłem się całe życie, aby malować jak dziecko ”.  – Picasso

Myślę, że nie zrozumienie sztuki Picassa, wynika z nieznajomości jego twórczości. Picasso, już jako dziecko malował na najwyższym poziomie, dorównując swoim warsztatem do świata autorytetów malarskich.  Nie musisz kochać jego dorobku artystycznego,   ale musisz wiedzieć, że jego dzieła zrewolucjonizowały sztukę.

Kim byśmy byli, w tym momencie, gdyby nie Picasso? Gdyby, każdy artysta idealnie kopiował naturę?  Mielibyśmy tysiące, podobnym obrazów. Tysiące dzieł sztuki, które praktycznie niczym nie różnią się od zdjęcia. To umiejętność realistycznego przeniesienia cieni, świateł, barw czy kompozycji, z natury na papier. Muszę, Was zmartwić, ale praktycznie, każdy człowiek, który ma talent potrafi to zrobić. To kwestia skupienia, warsztatu oraz czasu. Ale nie każdy artysta potrafi  przedstawić na swój sposób, widzianą np. martwą naturę. To jak pokaże, rzeczywistość, jest wielkością jego twórczości. Nie potrzebujemy kopii, potrzebujemy oryginałów, i tylko oryginał, jest w stanie przebić się przez masę podobnych tworów. Oglądamy je codziennie, tysiące nie różniących się od siebie malarstw, rzeźb, ilustracji, grafik czy powielane tematy książek, kopiowana sztuka użytkowa, ale tylko nieliczni odnoszą sukces, tylko niektórzy pozostają w pamięci.  To już nie tylko dzieła, to prawdziwe arcydzieła. Tak nazywa się, sztukę tych, którzy byli poza nurtem, łamiąc panujące zasady, to o nich się uczymy, to ich podziwiamy…

W dzisiejszych czasach, ciężko być oryginałem, gdy obok nas chodzi tysiące kopii, powielanych przez mas media…

 

This entry was posted in home. Bookmark the permalink.

3 Responses to Picasso Museum Paris

  1. Dina says:

    Great collection… last time i ‚ve visited the museum was back in 2010.

    https://dinamighty.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *