Matryoshka

My illustration – Matryoshka and Polish forest. Below : Russian sweets and beautiful Polish wooden pisanka ( Easter eggs ) . 

Moja nowa ilustracja – Matrioszka i zdjęcie cudownego lasu w Polsce . Poniżej rosyjskie słodycze i moje piękne drewniane pisanki. 


Fragment wayside shrine in Poland. The custom of decorating them with colorful flowers is an ancient Slavic practice predating the introduction of Christianity.

Fragment kapliczki w lesie. Zwyczaj dekorowania kolorowymi kwiatami to starożytna praktyka słowiańska sprzed wprowadzenia chrześcijaństwa.

Matryoshka is a symbol of the Russian country itself.  It is wooden dolls of decreasing size placed one inside another. The traditional Matryoshka doll is usually round in shape and decoratively painted. The Russian word for these wooden dolls is matryoshka, but they are also called matrioshka,, babushka or babooshka dolls. Matryoshka has magical charm, As well as their simple beauty and timeless elegance. I love folklore.  I’ve fallen in love with traditional folk culture . Elaborately decorated dress, each area with it’s own specific style. Even the embroidery style differs ,dance, music, handmade crafts, art. This is very inspiring for me, so matryoshka  is favourite doll : ) I love studying folklore and legends. The stories that people passed down for a thousand years without any sort of marketing support are obviously saying something appealing about the basic human condition. I have painted illustration about Babushka (Matryoshka) Doll. It is really fascinating for me that there are so many possibilities of creativity in a series of stable tiny figures, folk traditions are always inspirational… 

Matrioszka – rosyjska drewniana zabawka, składająca się z kilku figurek o różnej wielkości, włożonych jedna w drugą. Zazwyczaj ubranych na ludowo, malowanych ręcznie. Tak w skrócie można opisać, najsłynniejszą lalkę na świecie.

Pierwsze skojarzenie związane z Rosją, jakie przychodzi mi na myśl, to Kreml i właśnie matrioszka. Zainteresowanie kulturą ludową, ma długą tradycję, a we współczesnym świecie co raz częściej wykorzystuje się motywy folkowe. Są one nie tylko odważnym elementem dekoracyjnym, ale także radosnym, pełnym kolorów i oryginalnym dopełnieniem całości. Motywy ludowe, przez wielu  uważane za pewnego rodzaju kicz. Stało się to zapewne przez globalizację i chęć upodobnienia się do ,, zachodu ”. Polskie wyroby zostały wyparte przez produkty zagranicznego pochodzenia. Wstydzimy się naszych tradycji, kultury i sztuki ludowej. Podążamy za rzeczami, których tak na prawdę nie rozumiemy, przez co tracimy swoją odrębność narodową. To nie jest nasz folklor, lecz narzucany z góry life style, którego nigdy w pełni nie poczujemy. Przez co stajemy się wyblakłą postacią w dzisiejszym świecie… Kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w naszej mentalności i to jedynie ona, może nas wyróżnić z pośród innych narodów. Na świecie stały się bardzo popularne przedrostki ,, eko ” czy ,, slow ” – chcemy udowodnić, że bliżej nam do wiejskiego zacisza, do ręcznie robionych wyrobów, zdrowej żywności czy przyrody. Zazwyczaj osoby tak myślące ,  chcą podkreślić swoją indywidualność, i sprzeciwić się masowej globalizacji świata. Jest to alternatywa do teraźniejszej produkcji, umożliwiająca powrót do ,, korzeni ”. Sztuka folklorowa, tradycje, baśnie, klechdy, zwyczaje to nie jest kicz – to oryginalny sposób na wyróżnienie się z tłumu jakim jest współczesny świat!

This entry was posted in home. Bookmark the permalink.

10 Responses to Matryoshka

 1. Caro* says:

  Very cute 🙂

 2. Thank you for nice comments : )

 3. Dziękuję : ) Również, pozdrawiam : )

 4. Paula says:

  Pięknie! 🙂

 5. M&MK Fashion says:

  Ciekawy post!! Pozdrawiamy serdecznie <3 🙂

 6. Kaylan says:

  Oh! Amazing sweet matryoshka! I love your artwork:)

 7. Ewa says:

  Piękna ilustracja! Matrioszka należy do moich ulubionych motywów ludowych!

 8. Dziękuję za miły komentarz. Również pozdrawiam : )

 9. Amanda says:

  Great photos and beautiful illustration!

 10. Ula says:

  Piękne zdjęcia i cudowna ilustracja! Bardzo lubię motyw matrioszki! Ciekawy, tekst – globalizacja to bardzo destrukcyjna forma ujednolicania świata. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *